13 Ağustos 2012 Pazartesi

Kitap Sadece Okunmaz, Seyredilir De!

Sanatın bu hali beni çok heyecanlandırıyor! O kadar heyecanlandırıyor ki bakın aylar sonra yeniden bloğa yazıyorum! Buradaki sanatçımızın adı Su Blackwell. Kendisi, sürdürülebilir yaşamın en önemli kollarından biri olan "yeniden kullanım" a çok farklı bir açıdan yaklaşmış.

Su Blackwell'i ilk olarak nasıl keşfettiğimle konuya girmek isterim. Kendisine İkibin50 Sürdürülebilir Gelecek Dergisi'nin ilk sayısını okurken rastladım. Doğal kaynakların giderek azaldığı çevrediğimizde ürün tüketimine yönelik edinmemiz gerekn 3 prensip var:

1. Tüketimi Azalt (Reduce)
2. Yeniden Kullan (Reuse)
3. Geri Dönüştür (Recycle)

Bugüne kadar tüketici olan bizlere daha çok "geri dönüştürme" öğretildi. Oysa ki; tüketimi azaltmak, atıklarını farklı şekillerde yeniden kullanmak ve en son aşamada geri dönüştürmek gerekiyor. İşte bu 3 prensipten ikincisi olan "yeniden kullanım" pek çok şekilde karşımıza çıkabiliyor. Sanat formu bunların arasında en güzel olanlardan. Su Blackwell ise kitaplarda geçen hikayeleri kitaptan yapılma heykellerle bizlere yeniden sunuyor.
Küçük Prens

Uğultulu Tepeler

Alice Harikalar Diyarında
Bu ürünü ticarete dökmeyi de başarmış. Çeşitli dergiler için fotoğraf çekimlerinden tutun da, ürün yerleştirmeye ya da "outdoor" diye sınıflandırdığımız pazarlama mecralarına hitap eden formlar da mevcut.    


Hepsine sublackwell.co.uk adresinden ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder