12 Haziran 2011 Pazar

Ekolojik Ayak İzinizi Ölçün

WWF-Türkiye'nin geliştirmiş olduğu bir testle ekolojik ayak izimi ölçtüm az önce, her ne kadar dikkat etmeye çalışsam da sonuç çok da iç açıcı çıkmadı. Sanki gezegenimizden 2.60 tane varmış gibi yaşıyormuşum. Biraz daha çalışmak lazım! Özellikle alışveriş alışkanlılarımı değiştirmem lazım, acilen!

Ekolojik ayak izim
2.60
Bu benim ayak izi ölçüm, eğer sizler de ayak izinizi ölçmek isterseniz ekolojikayakizim.org adresinden ölçebilirsiniz. Ekolojik ayak izi beslenme alışkanlıklarınızdan tutun da, ulaşım tercihlerinize kadar, yapmış olduğunuz kozmetik, tekstil alışverişlerinizle bu yaşadığımız dünyaya ne kadar yük olduğunuzu ölçüyor, en basit haliyle bu şekilde tanımlamamda bir sakınca yoktur diye düşünüyorum. Yine yukardaki siteden bu konuyla ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bu site aynı zamanda bu ayakizimizi küçültmemiz için bize ipuçları vermekle birlikte zamanla değiştirdiğimiz alışkanlıklarımızı grafiklere döküp, nasıl ve de ne kadar sonuca ulaştığımızı da görme imkanı tanıyor.

Bir de su ayak izi testi var ki, o da aynı şekilde su tüketimizin çevreye ne kadar yük olduğunu gösteriyor. Onu da buradan ölçebilirsiniz www.sudakiayakizim.org

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder