30 Mart 2011 Çarşamba

Tohum Kağıdı ya da Seed Paper

"Green" konsepti yavaş yavaş hayatımıza yerleşiyor artık. Yeşil binalar, yeşil kampüsler, yeşil konutlar, yeşil ürünler, yeşil sanayiler, yeşil yeşil yeşil...

Mesela yandaki kağıt, öyle sıradan bildiğimiz kağıtlardan değil! Seed Paper ya da Tohum Kağıdı... Daha çok davetiye olarak kullanılabilen bu kağıtların hepsinin içlerine kır çiçeği tohumları yerleştirilmiş. Böylece insanlar bu davetiyeyi aldıktan sonra kağıdı saksıya ekiyorlar ve nur topu gibi bir kır çiçeği yetiştirmiş oluyorlar. Bunun için toprağı sürekli nemli tutmak ve çimlenme esnasında çiçeğimize bol miktarda güneş vermek yeterli. Böylece hem kağıdımız boşa gitmemiş oluyor, onu tamamen doğaya geri kazandırmış oluyoruz. Hem de bu daveti yapılan organizasyonun anısı uzun süre yaşıyor.
Bu kağıt tamamen el yapımı, üretiminde ne ağaç ne de kimyasallar kullanılmamış ve doğaya hiç bir zararı yok.Yeşil, krem, mavi, mor gibi çeşitli renklerde olabilen bu kağıtlara tahmin edersiniz ki önümüze gelen ilk mürekkeple baskı yapamıyoruz. Doğaya geri dönebilen mürekkepler kullanıyoruz.

Bir sayfa kağıdın fiyatı ne yazık ki 5 dolar, ben hemen bundan yüzyıllar sonraki düğünümün davetiyesini bu kağıtlara mı bastırtsam diye düşündüm ama bir sayfadan 2 davetiye çıksa 300 kişi çağırsam 150 kağıttan 750 dolar yapar. Bilemedim şimdi. Belki o zamana kadar biraz ucuzlar =) Ama eğer siz almak isterseniz buraya tıklayarak sipariş verebilirsiniz.

6 yorum:

 1. Guzel bir paylasim olmus bloxoo forumda toprak yazmamissiniz ciddi ciddi merak ettim toprak oldugu tahmin ettigim gibi buradan okuyunca anlasildi :)Dugununuze kadar dugun organizasyon fiyatina dahil bir urun olmasi dilegiyle

  YanıtlaSil
 2. Haha, yok dahil olmasın o zaman farklı bir davetiye olmaz, herkeste olur.

  YanıtlaSil
 3. Ben de ilk olarak yurtdisinda gordum bu kagitlari ve cok cesitli sekillerde baski ve kesimlerle kartlari istediginiz gibi sekillendiriyorlar. Turkiyede uretimi varmi bilmiyorum ama basit baskili orta boy seedpaper bir dolardan satiliyordu.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba, tohum kartları Türkiye'de www.tohumkart.com dan bulabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 5. Teşekkürler Paylaşımınız için. Türkiye' de de var. Tohum Kart diye geçiyor.

  YanıtlaSil
 6. Bayağıdır var türkiyede tohumkart.com

  YanıtlaSil