29 Kasım 2009 Pazar

Murathan Mungan

Bu yazarın varlığından ,daha ortaokuldaydım sanırım, ilk Yüksek Topuklar adlı kitabını okumaya karar verdiğimde haberdar oldum. Okumadım ama o zaman. Ona sıra gelmedi herhalde. Sonra çok duydum adını. Ama hiç okumadım. Taa ki; TK221 dersimizde işleyeceğimiz Üç Aynalı Kırk Oda kitabını okuldaki Pandora Kitabevi'nden alana kadar.

Kitabı aldım ve en sonunda bu yazarı okumaya başladım.


Alice Harikalar Diyarında, Aynalı Pastane ve Gece Elbisesi hikayelerini sırasıyla okudum.

Alice, Aliye ve Ali...

Alice'in hikayesine tek kelimeyle bayıldım.

Gece Elbisesi'ndeki Muştik'i de ağzım açık okudum desem abartmış olmam. Gerçekten de doğru diyor bu adam dedim, gerçekten de haklı, aslında hepimizin bildiği ama kelimelere dökemediği şeyleri adam en kısa ve öz şekilde anlatmış. "Bunu ben demeliydim.", "Biraz düşünsem ben de söyleyebilirdim bunu." dedirtecek kadar yakın ve tanıdık bize söyledikleri. Stabilo kalemimi bitirmiş bir karakter kendisi. Psikoloji ders kitabımı o kadar çizmedim ben!


"Erkeğe üstünlük taslama. Kendinden emin ol. Bırak erkek yanında rahat etsin. Onun kendini övmesini hayranlıkla dinlemelisin; onu, kendi anlattıklarına inandırmalısın; o, yanında heyecanlı heyecanlı bir şeyler anlatırken, küçük kesik kahkahalar atmalı, hayret nidaları kullanmalısın. İncir çekirdeğini doldurmayacak en süfli şeyşeri, büyük bir iştahla köpüre köpüre anlattıklarında bile, sakın şaşırmayı unutma. Erkekler şaşıran kadınları severler. Akıllı bir kadını şaşırtmak o kadar zordur ki, bu yüzden onlara fazla bulaşmazlar; akıllı kadının kokusunu yüz metreden alır, ondan uzak dururlar. Diğer kadınlardan ne kadar farklı, ne kadar yüksek, ne kadar kaliteli olduğunu anlatmak için, sakın akıl katını kullanmaya kalkma, kayberdersin;saygılarını kazanabilirsin belki, ama arzularını, dolayısıyla cüzdanlarını kaybedersin."*


"Asıl önemlisi, ne istediğini bilmeyen erkeklerin, gerçekte ne istediklerini onlardan önce bilmektir. Onlara kendilerini buldurmaktır.Kadınlıkta varılacak zirvelerden biridir bu cinsırlı kızım."**


Bunlar Muştik'in kadın-erkek ilişkileri hakkında düşündükleri ve de düşündürttükleri. Erkek olsaydım çok bozulurdum. Murathan Mungan'ı daha çok kadınların okumasının sebebi de bu sanırım.


Aynalı Pastane'de ise Ali için üzüldüm, ona şaşırdım, agresifliği yüzünden ona kızdım. Ona karşı Sakine'yi tuttum. Ama hep üzüldüm onun için. Sonuna doğru onun için sevinirken; sevdiği kişinin tercihi beni gerçekten de dipsiz bir kuyuya attı. Çıkamadım. Çok çarpıcı ve de karanlık bir hikaye. Havuç konusuna değinmiyorum bile!


Sitesi de çok başarılı

http://www.murathanmungan.com

Bu benim Murathan Mungan yolculuğumun başlangıcı, sırada diğer kitapları var. Paranın Cinlerin'i okuyayım diyorum bu kitabından sonra.

*: Murathan Mungan, Üç Aynalı Kırk Oda adlı eserinde Aynalı Pastane Hikayesi
**:Murathan Mungan, Üç Aynalı Kırk Oda adlı eserinde Aynalı Pastane Hikayesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder