19 Temmuz 2009 Pazar

Twilight Çılgınlığım

Efenim, ne zamandır yazmayı planladığım; ama sürekli ertelediğim, daha doğrusu bu çılgınlığımı tarif edecek kelimeler bulamadığım için bir türlü yayınlayamadığım bir yazı bu; ki kendisinin konusu da benim Twilight çılgınlığımdır.

21 yaşına merdiven dayamış biri olarak, 13 yaşındaki "teenage girl" triplerine girmeme engel olamıyorum bir türlü, hayır utanmasam facebook profil resmime sayın Edward Cullen'ın* resmini koyacağım!

Kitabını okumadığım için kendini izlemeyi sürekli ertelediğim bir filmdi bu. Zira, 2. defa sinemaya gösterime geldiğinde kitabına ihanet ederek, biraz sıkıntıdan, biraz da öğle sıcağından kaçmak için kendimi sinema salonuna attım.

Evet! Güzel bir film, fena değil, vasatın üstü. Serin salonda rahat koltuğumda bana güzel bir 2 saat geçirdi kendisi. İçimdeki ya da bilinçaltımdaki "teenage girl" güdümü dürtmüş olacak ki; filmden çıkar çıkmaz ilk işim Kitapsan'a gidip kitabını almak oldu.

Genelin aksine bu filmde kitabına baya sadık kalınmış, diyaloglar aynı. Bu yüzden biracık sıkılmadım değil. Ya da şöyle tarif edeyim size, bu kitabı okurken kitabı elimden bırakıp, yemek, uyku gibi günlük ihtiyaçlarımı gidermeye zamanım oldu. Bu yüzden serinin ilk kitabını 1,5 günde bitirdim diyelim.

Daha sonra deliler gibi Yeniay'ı** aramaya başladım. Ve kitabı bulur bulmaz başladım okumaya, kitabı okumak değil de yalayıp yutmak oldu benimkisi gerçi. Kitap defresif olmasına rağmen, hızlı bir şekilde ilerledi ve ben saatin gecenin dördü olduğunu farkettim. Sabah da çok erken bir saatte diş doktorumla randevum olmasa, bir önceki hafta final döneminde bana yapması bir türlü kısmet olmayan sabahlama eylemini gerçekleştirecektim hem de hiç esnemeden. Üzüle üzüle uyudum.

Serinin diğer kitaplarını da gece 4 ü geçirmemeye gayret ederek hızlı bir şekilde okumaya devam ettim. Ve son kitap Şafak Vakti de bitti. Yaklaşık altı günlük bir süreçti bu. Bu altı gün sürerken bu kitapları okumaya ve neler olacak diye merak etmeye o kadar alışmışım ki son kitap bitince içimde bir boşluk hissettim. Üzüldüm, üzüldüm, kitabı kütüphaneye diğerlerinin yanına yerleştirdim. Yeniden üzüldüm.

Buraya kadar herşey normal. Kitap bitti diye üzülen milyonlarca insan bulabilirsiniz dünyada. Ama benim gibi, kitabın arkasından resmen yas tutan bir kişi bulmak.. Biraz zor herhalde. O hafta hemen hemen her gece rüyamda kitaptaki karakterleri gördüm, tabi bu karakterler vampir olduğu için, çok da tatlı ve huzurlu bir rüya sayılmazdı benimkiler.

Aynı filmi ikinci defa seyretmekten hoşlanmasam da filmi tekrar tekrar defalarca izledim. Ve de kitabın da etkisiyle filmi tekrar tekrar izleyişlerim esnasında hayalgücümün de filmlere olan katkısı sayesinde daha önce vasatın biraz üstü bulduğum filmi ve vasat derecede yakışıklı olduğunu düşündüğüm Robert Pattison'ı mükemmel bulmaya başladım. Filme kitaptan eklemeler yapar, Robert'a da Edward'ın özelliklerini ekler hale geldim. Ve bunlar da doğal olarak herşeyi mükemmel hale getirdi.

İnternette bu seri ve Stephenie Meyer*** hakkında ne varsa herşeyi okudum. Ve o an yalnız olmadığımı anladım. Ben 20 yaşında biri olarak bu kadar çok etkilenmemem gerektiğini düşünürken 40 yaşında 3 çocuklu bir kadının da benle aynı şeyleri paylaştığını öğrendim. O an o kadın dünyanın bir ucunda olsa bile onunla o kitapları okuduğumuz süre boyunca aynı şeyi hissetmişiz dedim (işte teknolojinin hayatımıza kattıklarına bir örnek daha) ve bu "teenage girl" tribimden utanmamaya başladım. Beni kınayanlar ya da kınayacak olanlar önce kitabı okusun ve sonra benim gibi olmazlarsa eğer; o zaman laf etsinler bana!

İşte bu kadar!
*: Edward Cullen, hikayeyi anlatan Bella'nın her yönden mükemmel erkek arkadaşı. Kendisi aynı zamanda bir vampir.

**: Yeni Ay serinin Alacakaranlık'tan sonraki 2. kitabı. Yeni Ay'ı daha sonra Tutulma ve Şafak Vakti takip ediyor.

***: Stephenie Meyer bu serinin 33 yaşındaki, hayal gücüne hayran olduğum ve bir dönem kendisine mahkum yaşadığım yazarı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder